LENA KRAMARIĆ

(2021)

Thank you

thank you for the hands
mixed media on canvas / 80x60 cm // in private collection
my Space
mixed media on canvas / 100x80 cm // in private collection
wooden dance  (The base on which everything arises = The real foundation)
mixed media on wooden board / 120x100 cm // in private collection
Dad, thank you for the base
mixed media on wooden board / 120x100 cm
Thank you for yellow
mixed media on paper / 88x62 cm // in private collection
Thanks for the period
mixed media on canvas / 100x70 cm
I’ll buy myself a bed (Hibernation)
mixed media on canvas / 100x70 cm
(it is not easy to give thanks for winter) Thanks for Winter, first attempt
mixed media on canvas (120x100 cm) and wooden panel (108x63 cm) // in private collection
(it is not easy to give thanks for winter) Thanks for Winter, second attempt
mixed media on canvas (120x100 cm) and wooden panel (108x63 cm)
Thanks for home
mixed media on 4 canvas / 4 x 50x50 cm // in private collection
thank you (mother) / Never ending 
mixed media on wooden board / 150x100 cm 

Nesputanost reakcije

Selidbe nikad nisu samo fizičkog karaktera. Selidbama mijenjamo svoja okruženja, ali i svoje dugoročne snove, skrivene želje, ustreptale nade kojih se onako naivno i praznovjerno bojimo izreći naglas, očekivanja da će okolni prostor promijeniti i nas same i ljude kojima smo okruženi slijedeći modernističku logiku arhitekture Le Corbusiera. No paketi u kojima polagano odlažemo fizičke predmete u koje smo pokušavali unijeti dio sebe nikad ne daju naslutiti radi li se o skrivenim vratima u neku bolju i bližu budućnost ili se pak prešućuje još jedna Pandorina kutija koju ne želimo otvoriti dolaskom na novo mjesto.

Kroz radove i život umjetnice Lene Kramarić motiv kutija neprestano se provlači kroz njezinu narativnu nit, gdje prostor ispunjen neotvorenim kutijama metaforično autoricu odvodi u svijet njezinih stalnih čekanja, očekivanja i straha od ponovnog pakiranja i raspakiranja. Konstanta seljenja uvjetovala su neprekidna i intenzivna prepakiravanja predmeta pri čemu istovremeno uvijek novi, ali izgledom uvijek stari i prepoznatljivi obrisi kutija, autorici predstavljaju svojevrsnu kočnicu, nasilnu pauzu u njenom stvaralačkom skučenom prostoru koji joj nalaže dimenzije djela, kretanje kroz prostor, nemogućnost odmicanja od rada i promatranja djela s potrebne distance.

Zbijenost vanjskog fizičkog prostora prenosi se i u unutarnji umjetnički prostor gdje pretežito ženski likovi isprepliću svoje životne planove na kolodvoru osjećaja bez voznog reda i konduktera. U nagužvanom prostoru koji nosi određenu težinu i strku nepovezanih riječi i izgubljenih dijaloga suprostavljaju se ulomci bestežinskog stanja, onog ponovnog svijeta snova i nada koji se izmiču spremanju u kutije. U prostoru Sponze koja je među nizom svojih brojnih funkcija bila primarno okrenuta ka trgovini, carinjenju robe i sastanku trgovaca, izloženi radovi vuku paralelu sa samim prostorom u kojemu se osjeti nasljedstvo šušura, cjenkanja, nagurivanja, trgovačkog pregovaranja.

No ipak, prostor Sponze, kao i sami radovi Lene Kramarić, vođeni su nekom višom logikom, od samog natpisa u Sponzi koji naglasak stavlja na poštenje trgova i čestito mjerenje robe uz nadzor samog Boga do skrivenih natpisa autorice koja slikama uvijek pridaje glavnu misao vodilju. U radovima Kramarić pokretačka snaga također je okretanje božanskom, prvenstveno osjećaju jedne unutarnje zahvalnosti i poniznosti prema čak i običnim stvarima koje su joj omogućene. Ruke kao ikonološki simbol zahvalnosti prisutne su u svakom radu autorice koji podjednako predstavljaju i jednu fragilnost, ranjivost ženskih „nevinijih od mojih“ ruku, ali i zbroj individualnih snaga koji rezultiraju ujedinjenim zajedništvom.

Zbroj individualnih karakteristika obrisa koji rezultiraju novim metafizičkim stanjem nije vidljiv isključivo u oblikovanju figura, već je dodatno naglašen širokom i ekspresivnom paletom boja koje poništavaju granice obrisa i razvodnjavaju priče o čvrstim obrisima. Buntovnički prelazeći preko kontura prikazanih likova, kolorit u radovima Lene Kramarić predstavlja drugu stranu medalje, prostor neograničene slobode i mašte koja se ne podvrgava zadanim obrisima, već stvara vlastiti pejzaž ispresijecan instinktima, dubokim emocijama i natruhama ženske intuicije.

Upravo ovaj lirični kolorizam ukazuje na fragilnost oblika i zadanih smjerova života koji u Leninim radovima lako isparavaju u ono ponovno bestežinsko stanje. Kao opreku laganim kvaziakvarelnim namazima bojama, postavljaju se brojni uzorci koje autorica aplicira u svojim djelima uspješno izbjegavajući njihovu puku dekorativnu narav. Uzorci koji podsjećaju na tapete starinskih kuća naših predaka u ulje na platno unose jednu sugestivnu intimu interijera u kojima se odvijaju priče koje skrivamo izvan granica našeg privatnog teritorija. Uzorci preuzimaju obrazac ponašanja boja ne mareći za granice ocrtanih likova zanemarujući njihovu sugestivnost i uvjetovanost. Udarac je to logici zadatosti, determiniranosti, statičnosti i proglašavanje prostora slobode, slojevitosti, hibridnosti i potajne žudnje za neodređenošću.

Kutije i obrisi u kojima zajednica nastoji sputati ljudski potrebu za ispoljavanjem kreativne neobuzdane energije autorica svjesno opovrgava koristeći se likovnim sredstvima kolorističke borbe protiv zatvorenih kategorija. Na platnu u kojima je kompozicija preplavljena različitim smjernicama, zasićena planovima koji su međusobno u borbi za osvajanjem uvijek novih praznih prostora na slici događa se fuzija jezgri atoma u kojima se oslobađa neograničena stvaralačka energija. Ta je emotivna eksplozija izražena u svakom idućem Leninom radu koji u izložbi stvaraju lančanu reakciju izazivajući u promatraču njegovo vlastito oslobođenje od osobnih zadanih granica. Raskid s barijerama omogućuje otvaranje perceptivnih kanala ka prostoru u koji nam se prije činilo nemoguće kročiti i na čiji nam put autorica svjesno ukazuje. Put je to koji ostavlja prtljage prošlosti i vlastitih Pandorinih nedaća zatvorene u kutiji, a aktivira nove smjerove naše vlastite percepcije neograničene konturama nametnutih ili pak fiktivnih ograničenja.

 

 

Jelena Tamindžija Donnart

Read more